Takmičenje učenika

30-09-2020 | Dešavanja

У оквиру покрета „Genius“ који окупља талентоване ђаке, ове године је осми пут организовано покрајинско такмичење чија је тема била везана за проучавање, испитивање и анализу заштите потрошача.

Ђаци су сами или у групама обављали истраживања и испитивали све оне факторе који су у супротности са правима и интересима потрошача, као и оне који се противе етици и угрожавају здравље и околину. Такмичари су указали на кршење закона, злоупотребе, као и на могућа решења ових проблема.

И ове године је наведена тематика била осветљена из више углова – из угла економије, права, биологије, хемије, екологије, као и из угла других стручних области.

Циљ такмичења је био да заинтересује младе за тему заштите потрошача, паметне куповине, очувања здравља, заштите животне средине, вредновања људских права.

У циљу поштовања здравствених мера, овогодишње такмичење је одржано електронским путем. Осим својих писаних радова, такмичари су имали задатак да начине филм којим ће приказати резултате својих истраживања.

Такмичило се 28 екипа које су чинили ученици како основних, тако и средњих школа - 24 екипе са територије Војводине и 4 екипе из Мађарске.

На основу мишљења стручног жирија, ово су овогодишњи лауреати:

1. место

Арон Клонка, Сенћанска гимназија, са темом: Хлеб од целовитог зрна

ментор: Илдико Мариаш

и

Тимеа Давидов, Економско-трговинска средња школа Сента, са темом: Живимо у свету реклама

ментор: Оршоља Давидов

2. место

Бенце Нађ Абоњи и Адам Селеш, Основна школа „Иштван Темеркењ“ Торњош, са темом: Гумени бомбони

ментор: Енике Нађ Абоњи

3. Мелиса Лукач и Анита Балаша, Пољопривредна школа Бачка Топола, са темом: Истина која се крије иза реклама

ментори: Чила Гоголак, Габријела Куцор

Сваки учесник овог  такмичења добио је диплому, а најуспешнији и поклон пакет.

Организатор такмичења било јеУдружење просветнихрадника Мађара у Војводини, покровитељ Министарство за људске ресурсе Мађарске.

Главни организатор: др Бела Мухи