‎‎

2023-11-20 | Események
Сенћанска гимназија је 9.11.2023. прославила 168. годишњицу рођења Стевана Сремца. Јубилеј је на почетку обележен полагањем венаца испод бисте великог књижевника. Скупу су присуствовали представници Општине Сента, Атила Јухас и Ендре Рожа, ђакон Милош Радмиловић, као и чланови Школског одбора гимназије, директорица Економско-трговинске средње школе, Анико Жирош Јанкелић, Петар Терзић, као и професори и ученици наше школе.
Свечаност је, како и доликује, отворио хор наше школе под управом професорице Кинге Биро Мађари.
Затим су ученици првог и трећег разреда које је спремила наша професорица Маријана Голић, извели рецитал илуструјући живот и рад великог писца.
На крају је овај догађај на посебан начин обележио господин Петар Терзић, дипломирани инжењер технологије, завичајни историчар православног живља у Сенти, заслужни грађанин и добитник награде Про Урбе за 2020. годину и аутор 9 књига. Одржао је предавање о пореклу Стевана Сремца, његове породице и историји Сенћанске гимназије чији је некадашњи професор и директор био Миливој Кнежевић о којем смо  такође чули занимљивости од господина Терзића.

Аутор текста: Алекса Бошковић, IV1

A Zentai Gimnáziumban Stevan Sremac, kiemelkedő szerb író születésének 168. évfordulója alkalmából 2023. november 9-én ünnepélyes keretek közt megkoszorúzták az intézmény első emeletén elhelyezett Sremac-szobrot.
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Juhász Attila, Rózsa Endre, az önkormányzat képviselői,  Radmilović Miloš, lelkész, Jankelić Zsíros Anikó, a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola igazgatónője, a tantestület tagjai és a diákok mellett.
A megemlékezést az intézményünk leánykara nyitotta meg Bíró Magyari Kinga, zene szakos tanárnő vezetésével.
Ezt követően az alkalmi műsorban az I. és a III. osztály tanulói szerepeltek, akik Sremac életének részleteiből mutattak be egy  szép összeállítást tisztelegve ezzel a művész előtt, felkészítőjük Golić Marijana, szerb nyelv és irodalom szakos tanárnő.
Az ünnepi műsor után iskolánk ebédlőjében Terzić Petar  Sremacról és Knežević Milivojról, a gimnázium valamikori tanáráról és igazgatójáról szóló előadását hallgathatta meg minden érdeklődő.